გაკვეთილის მთავარი თემა
|
პარალელოგრამი
(ერთი გაკვეთილი)
|
სწავლების საფეხური
(კლასი)
|
VIIIკლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
აღნიშნულ კლასში სწავლობს 5(ხუთი) ბავშვი.აქედან 2(ორი) გოგონაა და 3(სამი) ვაჟი.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლე
გაეცნოს ოთხკუთხედის ერთ-ერთ სახეს
პარალელოგრამს და შეისწავლოს მისი ელემენტები. შეისწავლოს პარალელოგრამის
თვისებები. დაეუფლოს პარალელოგრამობის ნიშნებს - პირობებს, რომელთა შესრულების
შემთხვევაში ოთხკუთხედი პარალელოგრამია.
|
წინასწარი ცოდნა
|
●იცის
ოთხკუთხედის ელემენტები,ოთხკუთხედის კლასიფიკაცია ამოზნექილობისა და
არაამოზნექილობის მიხედვით.
●იცის
ოთხკუთხედის კუთხეების ზომათა ჯამის დადგენა.
|
შეფასების საგანაი და პროცედურები
|
შეფასების რუბრიკა.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
დაფა,ფერადი
ცარცები, ფურცლები, კომპიუტერი, პროექტორი, კომპიუტერული პროგრამა
WWW.cut-the-knot.org/pythagoras/index.shtaml
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
●გაკვეთილზე შესვლისას
კითხვა-პასუხის მეთოდით
ვადგენ მოსწავლეთა ცოდნის დონეს.(5 წთ.)
●მოსწავლეებს ვთხოვ რვეულებში წარმოადგინონ ამოზნექილი ოთხკუთხედის ყველა შესაძლო
სიმრავლე. (ანუ ოთხკუთხედის სიმრავლეები
სამ ნაწილად წარმოადგინონ).წარმოდგენილი დავალების მიხედვით მივაწოდებ
პარალელოგრამის განმარტებას.(5 წთ.)
●ამის
შემდეგ მოსწავლეებს გავაცნობ პარალელოგრამის თვისებებს და ვთხოვ დაამტკიცონ
ისინი სავარჯიშო რვეულებში, ანუ ვთხოვ დაამტკიცონ რომ
-პარალელოგრამში
მოპირდაპირე გვერდები ტოლია, მოპირდაპირე კუთხეები ტოლია.
-პარალელოგრამის დიაგონალები პარალელოგრამს ორ ტოლ
სამკუთხედად ყოფს.
-პარალელოგრამის
დიაგონალები გადაკვეთის წერტილით შუაზე იყოფა.
(15 წთ.)
●განზოგადების მიზნით ხუთივე ბავშვს ერთ ჯგუფად დავაჯგუფებ და
მივცემ წიგნში მოცემულ პრაქტიკულ ამოცანას ამოსახსნელად.(15წთ.)
●ვისარგებლებ პროექტორით ( ინტერნეტით
) და მოსწავლეებს ვუჩვენებ აღნიშნული თემის შესაბამის მასალას. (3 წთ.)
●მივცემთ მითითებებს მთელ კლასს საშინაო დავალების შესრულების შესახებ .(2 წთ)
|
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
პარალელოგრამი
(მეორე გაკვეთილი)
|
სწავლების საფეხური
(კლასი)
|
VIIIკლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
აღნიშნულ კლასში სწავლობს 5(ხუთი) ბავშვი.აქედან 2(ორი) გოგონაა და 3(სამი) ვაჟი.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლე გაეცნოს ოთხკუთხედის ერთ-ერთ სახეს
პარალელოგრამს და შეისწავლოს მისი ელემენტები. შეისწავლოს პარალელოგრამის
თვისებები. დაეუფლოს პარალელოგრამობის ნიშნებს - პირობებს, რომელთა შესრულების
შემთხვევაში ოთხკუთხედი პარალელოგრამია.
|
წინასწარი ცოდნა
|
●იცის
ოთხკუთხედის ელემენტები,ოთხკუთხედის კლასიფიკაცია ამოზნექილობისა და არაამოზნექილობის
მიხედვით.
●იცის
ოთხკუთხედის კუთხეების ზომათა ჯამის დადგენა.
|
შეფასების საგანაი და პროცედურები
|
შეფასების რუბრიკა.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
დაფა,ფერადი
ცარცები, ფურცლები, კომპიუტერი, პროექტორი, კომპიუტერული პროგრამა
WWW.cut-the-knot.org/pythagoras/index.shtaml
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
●გაკვეთილზე შესვლისას
კითხვა-პასუხის მეთოდით
ვადგენ მოსწავლეთა ცოდნის დონეს.(5 წთ.)
●მოსწავლეებს ერთ ჯგუფად დავაჯგუფებ და ვთხოვ ამოხსნან ჯერ 22
შემდეგ კი - 24 ამოცანებს. პრეზენტაციის საფუძველზე დავადგენ მათ საჭიროებებს და
გაუწევ შესაბამის დახმარებას. (15 წთ.)
●ამის
შემდეგ მოსწავლეებთან ერთად განვიხილავ თუ რა შემთხვევაში შეიძლება იყოს
ოთხკუთხედი პარალელოგ-რამი, რომ
- თუ
ოთხკუთხედის მოპირდაპირე გვერდები წყვილ-წყვილად ტოლია, მაშინ ოთხკუთხედი
პარალელოგრამია.
- თუ
ოთხკუთხედის ორი მოპირდაპირე გვერდი ტოლი და პარალელურია, მაშინ ოთხკუთხედი
პარალელოგრამია.
-თუ
ოთხკუთხედის დიაგონალები გადაკვეთისას შუაზე იყოფა, მაშინ ოთხკუთხედი
პარალელოგრამია. მესამე ნიშანს
დავამტკიცებინებ ერთ- ერთ მოსწავლეს დაფასთან , ხოლო პირველ და მეორე ნიშანს
დამოუკიდებად დავამტკიცებინებ ჯგუფში.
(15წთ.)
●მოსწავლეთა ჯგუფს დავავალებ ამოხსნან
38 ამოცანას. (5 წთ.)
●ვისარგებლებ პროექტორით ( ინტერნეტით
) და მოსწავლეებს ვუჩვენებ აღნიშნული თემის შესაბამის მასალას. (3 წთ.)
●მივცემთ მითითებებს მთელ კლასს საშინაო დავალების შესრულების შესახებ .(2 წთ)
|